• چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ::
پایگاه اطلاع رسانی پرنیان

نقد علی علی بیگی از اعضا انجمن فیلم بسیج هنرمندان آذربایجان شرقی بر فیلم «خروج»

نقد علی علی بیگی از اعضا انجمن فیلم بسیج هنرمندان آذربایجان شرقی بر فیلم «خروج».

نقد علی علی بیگی از اعضا انجمن فیلم بسیج هنرمندان آذربایجان شرقی بر فیلم «خروج»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پرنیان / علی علی بیگی از اعضا انجمن فیلم بسیج هنرمندان آذربایجان شرقی بر فیلم «خروج» نوشته است که به شرح زیر است:

سینمای ژورنالیستی

 

خروج آخرین ساخته حاتمی‌کیاست. حاتمی‌کیا این بار سراغ فیلم جنگی نرفته است. او یک سوژه ژورنالیستی را انتخاب کرده است. و همین انتخاب بد باعث شکست فیلم شده است. عده‌ای کشاورز توسط اداره آبیاری اشتباها به زمین‌هایشان آبشور می‌دهند. پس از مدتی همه زمین‌ها از بین می‌روند. آنها به سمت آبیاری روستا حمله می‌کنند و صدماتی به اداره می‌زنند و‌ نگهبان اداره در این درگیری به ‌کما می‌رود. کلانتری، کشاورزان را محکوم می‌کند.

کشاورزان به محصولات‌شان نمی‌رسند که هیچ تازه محکوم هم می‌شوند. هیچ‌کس به درد آنها نمی‌رسد. آنها تصمیم می‌گیرند مشکل‌شان را به رییس‌جمهور بگویند. برای همین ‌کارناوالی از تراکتور راه می‌اندازند تا به تهران بروند. فیلم در همین حد می‌ماند. عمیق نمی‌شود. انسانی نمی‌شود. بیست سال دیگر نمی‌توان این فیلم را دید. تاریخ انقضاء دارد. فیلم سراسر شعار است و بیشتر با کل‌کل‌های چند پیرمرد طرفیم که برای مخاطب چندان لذت‌بخش نیست. احساسی در کار نیست.

صرفا اعتراض به رییس‌جمهور است. مشکل، عمیق نمی‌شود. تبدیل به بحران انسانی نمی‌شود. همه این حرف را می‌شد در ستون روزنامه‌ای نوشت و شاید بیشتر بدرد می‌خورد. لازم نبود سینما را تلف کرد! سینما مدیوم دارد. هرحرفی را نباید با سینما گفت. با یک داستان دم‌دستی و سطحی طرفیم که در ارتباط با همه نوع مخاطبی ناموفق عمل می‌کند.

کلیدواژه
ارسال نظرات
جدیدcaptcha